|
  DINOZAURY – PREHISTORYCZNE STWORY Są to jedne z najbardziej fascynujących i zagadkowych zwierząt, jakie kiedykolwiek żyły na świecie, choć było to wiele milionów lat temu. Dinozaur w języku greckim znaczy „straszny jaszczur”. W okół znalezisk szczątków tychże gadów, rodziły się zawsze pytania, które przez długie lata pozostawały bez odpowiedzi. W XIX wieku, gdy wiedza naukowa była już na tyle rozwinięta, naukowcy zaczęli poznawać historię powstania tychże intrygujących zwierząt. W ten oto sposób narodziła się nauka zajmująca się badaniem historii życia na Ziemi – paleontologia. Wiedza, którą posiadamy na temat dinozaurów pochodzi ze skamieniałości. Paleontolog badając zaklęte w skałach szczątki martwych zwierząt i roślin, próbuje dociec w jakim okresie i jak żyły pradawne zwierzęta, takie jak dinozaury. Nazwę dla określenia dinozaurów wymyślił w 1842 roku brytyjski lekarz i poszukiwacz Richard Owen. Dinozaury panowały na Ziemi przez ponad 150 milionów lat, a było to w erze mezozoicznej , zwanej „erą gadów”. Zwierzęta te zdominowały wówczas życie na Ziemi.
SCENARIUSZ LEKCJI: Temat: Dinozaury olbrzymy z przeszłości.Zajęcia dostosowane są do różnych grup wiekowych.
Plan:
-
Skamieniałości – dowody istnienia.
- Paleontolog – odkrywca dinozaurów.
- Etiologia pojęcia dinozaur – gad.
- Epoka dinozaurów – geologiczny podział czasu.
- Prawdopodobne przyczyny wymarcia dinozaurów.
- Podział, budowa i niektórzy przedstawiciele dinozaurów.
- Zajęcia plastyczne z modelami dinozaurów.
Cele:
- Uczeń zna pojęcie skamieniałości.
- Uczeń wie na czym polega praca paleontologa.
- Rozumie pojęcie dinozaur.
- Rozumie na czym polega geologiczny podział czasu.
- Potrafi wymienić prawdopodobne przyczyny wymarcia dinozaurów.
- Wie czym różniły się między sobą dinozaury.
- Potrafi wymienić niektóre nazwy i informacje o poznanych dinozaurach.
- Uczeń rozwija swoją wyobraźnię poprzez twórczą ekspresję.
Przebieg lekcji: Prowadzący wprowadza uczniów w tematykę, związaną z życiem pradawnych zwierząt dinozaurów. Objaśnia, co to są skamieniałości i na czym polega praca paleontologa. Wyjaśnia na czym polega geologiczny podział czasu i umiejscawia w nim czas, w którym żyły dinozaury. Przedstawia prawdopodobne przyczyny wymarcia dinozaurów. Opowiada o tym jak żyły, czym się różniły i jak wyglądały dinozaury. Metody pracy: wykład, pogadanka, pokaz, zajęcia plastyczne.
Środki dydaktyczne:
- slajdy, plansze, prezentacje multimedialne ( okazy skamieniałości, praca paleontologa, geologiczna skala czasu, podział dinozaurów),
- modele dinozaurów,
- farby do malowania.
NASZA PLANETA ZIEMIA Jak powstała Ziemia? Na to pytanie ludzie jeszcze nie znaleźli jednoznacznej odpowiedzi, ale wysunęli pewne hipotezy, dotyczące narodzin Ziemi. Jedna z teorii powstania świata jest Wielki Wybuch – po angielsku Big Bang – to on wyłonił Wszechświat – przestrzeń, materię, energię i oddziaływania. Nasz Układ Słoneczny powstał prawdopodobnie pod wpływem wybuchu supernowej. Doszło wtedy do procesu zagęszczania się materii. Powstały wielkie wirujące chmury gazu, pyłu i skał w postaci dysku. Z tej materii powstały ciała niebieskie – także nasza planeta. Ziemia została bombardowana resztkami dysku- asteroidami, nasza planeta zaczęła się topić. Cięższe pierwiastki takie jak żelazo i nikiel spłynęły do środka i utworzyły jądro Ziemi. Lżejsze minerały – krzemiany i tlenki – utworzyły płaszcz i skorupę Ziemi. Dzięki takiej budowie wokół naszej planety istnieje pole magnetyczne, działają kompasy. Początkowo Ziemia nie miała tlenu ani wody, nie istniały oceany. Życie miało się dopiero narodzić.
SCENARIUSZ LEKCJI: Temat: Historia Ziemi.
Plan:
- Planeta Ziemia – początki istnienia.
- Wiek Ziemi – sposoby badania skał.
- Ery w historii Ziemi – geologiczny podział czasu.
- Zmiany w wyglądzie naszej planety - rozwój życia na Ziemi.
Cele:
- Uczeń poznaje hipotezy związane z powstaniem Ziemi.
- Rozumie na czym polega geologiczny podział czasu.
- Wie jak zmieniał się wygląd naszej planety.
- Wie jak rozwijało się życie na Ziemi.
Przebieg lekcji: Prowadzący objaśnia uczniom hipotezy dotyczące początków wszechświata oraz planety ziemskiej. Przybliża tematykę związaną z powstaniem życia na Ziemi oraz ze sposobami badania wieku skał. Zapoznaje uczniów z poszczególnymi erami w dziejach Ziemi. Objaśnia jak przedstawiał się układ kontynentów oraz jak rozwijało się życie na przestrzeni wieków. Metody pracy: wykład, pogadanka, pokaz,
Środki dydaktyczne:
- slajdy, plansze, prezentacje multimedialne,
 SKAŁY BUDUĄCE ZIEMIĘ Na powierzchni Ziemi odsłaniają się wszystkie budujące ją skały, jest to miejsce najlepsze do obserwacji składu i budowy zewnętrznej powłoki naszej planety. Powłokę tę nazywamy skorupą ziemską. Podstawowym, najmniejszym składnikiem skorupy ziemskiej jest minerał. Obecnie znanych jest kilka tysięcy minerałów i wciąż odkrywa się nowe. Skała jest zespołem minerałów. Powstaje w wyniku różnych procesów pod powierzchnią oraz na powierzchni Ziemi. W zależności od sposobu i miejsca powstawania, skały podzielono na 3 podstawowe grupy: skały magmowe, osadowe i metamorficzne (przeobrażone).
SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Skały Ziemi. Plan:
- Skorupa ziemska – jako zewnętrzna powłoka.
- Skały magmowe.
- Skały osadowe.
- Skały metamorficzne.
Cele:
- Uczeń wie, co to jest skorupa ziemska.
- Zna skały budujące Ziemię.
- Potrafi opisać skały budujące naszą planetę.
Przebieg lekcji: Prowadzący objaśnia uczniom pojęcia: skorupa ziemska oraz skała. Zapoznaje z rodzajami skał budujących Ziemię. Omawia procesy związane z powstawaniem poszczególnych skał. Metody pracy: wykład, pokaz.
Środki dydaktyczne:
- slajdy, plansze, prezentacje multimedialne,
- okazy skał.
Uczniowie biorący udział w zajęciach edukacyjnych otrzymują certyfikat uczestnictwa w klubie T-Rexa. Ponadto w zależności od tematu lekcji otrzymują model dinozaura.
Lekcja4 nowość!!!
PREHISTORYCZNY ŚWIAT BEZ TAJEMNIC Świat prehistoryczny od wieków budził fascynację oraz zachwyt człowieka. Dzięki nowoczesnym metodom badania przeszłości możemy zrozumieć w jaki sposób ewoluowały zwierzęta, roślinność, jak i człowiek. Ewolucja nie tylko odbywała się w aspekcie roślinności oraz zwierzyny, rozwijały się również kontynenty, które dzięki wędrówce płyt tektonicznych zmieniały swoją postać już siedem razy. Fascynujący jest również fakt, iż wielkie wymieranie kończące ery nie odbyło się jedynie w kredzie w erze mezozoicznej, ale również w erze paleozoicznej – podczas wyginięcia permskiego.
SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Prehistoryczny świat bez tajemnic Plan:
- Ery w historii Ziemi - Geologiczny podział czasu.
- Fauna i Flora przeszłości- bujana roślinność i zwierzyna Ziemi.
- Klimat- zróżnicowanie klimatu w kolejnych erach.
- Superkontynenty- ruchy płyt tektonicznych na przełomie wieków.
- Wielkie wymierania- wymieranie permskie oraz kredowe.
Cele:
- Uczeń zna pojęcia : prehistoria, era, eon, okres, wiek.
- Rozumie na czym polega geologiczny podział czasu
- Potrafi podzielić skalę czasu geologicznego.
- Uczeń potrafi scharakteryzować faunę i florę występującą w poszczególnych erach.
- Uczeń rozumie jaki klimat panował w poszczególnych epokach.
- Uczeń umie przybliżyć rozmieszczenie kontynentów w poszczególnych erach.
- Uczeń potrafi opisać wielkie wymierania kończące ery.
Przebieg lekcji: prowadzący wprowadza uczniów w tematykę, związaną z geologicznym podziałem czasu. Objaśnia jak wyglądała fauna i flora na przestrzeni poszczególnych er. Wyjaśnia charakterystykę klimatu poszczególnych epok oraz tłumaczy w jaki sposób przemieszczały się kontynenty od początków istnienia Ziemi. Opowiada o wielkich wymieraniach kończących epoki: wymieranie permskie oraz kredowe. Metody pracy: wykład, pokaz.
Środki dydaktyczne:
- slajdy, plansze, prezentacje multimedialne,
Lekcja5 nowość!!!
PRZYCZYNY WYGINIĘCIA DINOZAURóW. 65,5 mln lat temu nagle wymarło wraz z większością dinozaurów niemal dwie trzecie innych mieszkańców Ziemi. Naukowcy nadal spierają się, co było przyczyną wielkiego wymierania kredowego oraz jak długo trwało. Nie ma dowodów geologicznych i paleontologicznych, czy dinozaury wymarły w ciągu kilkuset lat czy kilku milionów lat. Uważa się, że przyczyna wymarcia dinozaurów powinna wyjaśniać także wymarcie w tym samym czasie innych grup organizmów, w tym morskich, m.in. amonitów wielu gatunków otwornic. Chociaż na przestrzeni lat powstało bardzo wiele różnorodnych teorii, hipotezy tłumaczące wyłącznie wymarcie dinozaurów (np. konkurencja ssaków, epidemia, rozwój roślin okrytonasiennych itp.) są powszechnie odrzucane.
SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Przyczyny wyginięcia dinozaurów Plan:
- Dinozaur- podział gatunków.
- Era Mezozoiczna i jej okresy.
- Wielkie wymieranie Kredowe.
- Prawdopodobne przyczyny kresu ery dinozaurów.
Cele:
- Uczeń zna pojęcie dinozaur.
- Uczeń potrafi scharakteryzować główne gatunki.
- Uczeń potrafi podzielić erę mezozoiczną na okresy.
- Uczeń potrafi przytoczyć prawdopodobne przyczyny wyginięcia dinozaurów.
- Uczeń potrafi opisać wielkie wymieranie kredowe.
- Rozwija swoją wyobraźnię poprzez twórczą ekspresję.
Przebieg lekcji: prowadzący wprowadza uczniów w tematykę, związaną dinozaurami. Objaśnia w jaki sposób dzieliły się prehistoryczne gady oraz przytacza główne gatunki. Wyjaśnia w jaki sposób dzieliła się era mezozoiczna. Opowiada o wielkim wymieraniu kredowym oraz przytacza prawdopodobne jego przyczyny. Zajęcia kończą się malowaniem modeli dinozaurów.
Środki dydaktyczne:
- slajdy, plansze, prezentacje multimedialne, modele dinozaurów, farby do malowania.
Lekcja6 nowość!!!
PALEONTOLOGIA BEZ TAJEMNIC - ZOSTAŃ MŁODYM ODKRYWCĄ!
Odkrycia paleontologiczne od wieków budziły zachwyt i fascynację. Najwcześniejsze pisane wzmianki o kościach dinozaurów pochodzą z Chin sprzed 2400 lat. Chińczycy przypisywali im tradycyjnie właściwości magiczne jako kościom należącym do smoków. Natomiast w Europie wierzono, że są resztkami olbrzymów i innych stworzeń, które wymarły podczas Potopu.
Pierwsze odkrycie naukowe dinozaura przypisuje się doktorowi Gideonowi Mantellowi oraz jego żonie, Mary Ann Mantell, którzy w 1822 znaleźli ząb iguanodona w kamieniołomach niedaleko Lewes na południowym wybrzeżu Anglii
SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Przyczyny wyginięcia dinozaurów Plan:
- Paleontolog - odkrywca przeszłości.
- Pierwsze odkrycia paleontologiczne.
- Wielcy odkrywcy - bądź jednym z nich.
Cele:
- Uczeń zna pojęcia paleontologiczne.
- Uczeń potrafi określić jakimi przyrządami posługuje się odkrywca.
- Uczeń potrafi opisać pierwsze odkrycia paleontologiczne.
- Rozwija swoją wyobraźnię poprzez twórczą ekspresję.
Przebieg lekcji: prowadzący wprowadza uczniów w tematykę, związaną z pierwszymi odkryciami paleontologicznym. Objaśnia w jaki sposób pracuje paleontolog oraz przedstawia trudy jego pracy. Prowadzący rozdaje modele szkieletów dinozaurów. Dzieci wyklejają szkielet dinozaura magiczną modeliną.
Środki dydaktyczne:
-
plansze, modele szkieletow dinozaurów, magiczna modelina.
|